Miszmasz, czyli Kogel-Mogel z “care” i “carry” w rolach głównych [INTERMEDIATE]

Ze wspomnianymi w tytule czasownikami jest trochę tak, że każdemu wydaje się, iż wie jak ich używać, ale w praktyce często wszystko nam się miesza i nie jesteśmy w stanie szybko wybrać właściwej opcji. Zachęcam więc do przeczytania poniższego tekstu, by w Twojej głowie wreszcie nastała w tej kwestii jasność .

 

 

Naszym pierwszym i najważniejszym zadaniem jest uświadomienie sobie, że “care” i “carry” to dwa całkowicie różne czasowniki. Mają inne pochodzenie, inne znaczenie i różnią się w wymowie. Nie zawsze jest to oczywiste dla uczniów, dlatego dla utrwalenia zapamiętaj, wydrukuj lub wytatuuj sobie na ramieniu poniższy wzór:

 

CARE ≠ CARRY

 

A teraz przejdźmy do omówienia obydwu wyrazów.

 

1. CARE

 

Czasownik ten wymawiamy [keə(r)] (posłuchaj). Ma on dwa podstawowe znaczenia, z których pierwsze najczęściej tłumaczymy jako “zależeć na” lub “obchodzić”. W tej wersji “care” używamy z przyimkiem “about” (lub bez przyimka). Spójrzmy na przykłady:

 

 

Pelagia, believe me, I care about you. (Pelagio, uwierz mi, zależy mi na tobie.)

My brother doesn’t care what people say about him. (Mojego brata nie obchodzi, co mówią o nim ludzie.)

I don’t really care about his friendship. (Nie zależy mi na jego przyjaźni.)

 

 

Drugie znaczenie “care” to “opiekować się” lub “dbać” i tutaj czasownik ten łączy się z  “for”.

 

 

The hosts cared for us really well. (Gospodarze naprawdę dobrze się nami opiekowali.)

He cares for his car like he was in love with it. (On dba o swój samochód, jakby był w nim zakochany.)

 

 

Jak na razie wszystko wydaje się jasne, prawda? Problemy zaczynają się, kiedy przypomnimy sobie o jeszcze jednym wyrażeniu, w którym “care” nie pełni funkcji czasownika, lecz rzeczownika – “take care of”. Wyrażenie to przetłumaczymy jako “opiekować się” (czyli w tym przypadku jest to synonim “care for”), ale też “zajmować się kimś/czymś”. Na przykład:

 

 

She took care of my son while I was in hospital. (Ona opiekowała się moim synem, kiedy byłam w szpitalu.)

I promise I will take care of this problem immediately. (Obiecuję, że natychmiast zajmę się tym problemem.)

 

 

A dlaczego piszę o problemach? Niestety, bardzo wielu adeptom angielskiego mieszają się przyimki w wyrażeniach “care about” i “take care of” i wychodzi im bolesna dla moich lektorskich uszu zbitka “take care about“. Coś takiego oczywiście nie istnieje w naturze, więc, w imieniu swoim i innych cierpiących z tego powodu nauczycieli błagam Cię, 🙏🙏🙏 postaraj się jej nie używać. 🙂

 

 

2.  CARRY

 

 

Drugie słowo nie ma absolutnie nic wspólnego z “opiekowaniem się” czy “obchodzeniem”. Czasownik “carry” – wymowa [ˈkæri] (posłuchaj) – oznacza “wozić” lub “nosić”. Na przykład:

 

This lorry can carry loads up to two hundred thousand kilograms. (Ta ciężarówka może przewozić ładunki do dwustu tysięcy kilogramów.)

Why does she always carry that bag with her? (Czemu ona zawsze nosi ze sobą tę torbę?)

 

Przy okazji – pamiętaj o różnicy między “carry” (“nosić” w znaczeniu “przenosić coś”), a “wear” (“nosić” w znaczeniu “mieć na sobie”). Nierzadko zdarza się, że Polacy mylą te czasowniki.

 

“Carry” jest bardzo ciekawym słowem. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że czasownik ten należy do tej samej rodziny wyrazów, co znany wszystkim “car” (“samochód”) oraz na przykład “carriage” (“wagon”) czy “cart” (“wózek”). Kiedy sobie to uświadomimy, łatwiej nam będzie zrozumieć, jak bardzo wyraz ten różni się od “care”.

 

Ale “carry” występuje w języku angielskim nie tylko we wspomnianym znaczeniu. Jest również czasownikiem używanym w “uwielbianych” przez wszystkich “phrasal verbs”, i to takich, które mają bardzo powszechne zastosowanie. Poniżej trzy najważniejsze z przykładami:

 

carry out – przeprowadzić

Who is going to carry out that operation? (Kto przeprowadzi tę operację?)

carry on – kontynuować, robić coś dalej

Sorry I interrupted you. Carry on, please. (Przepraszam, że ci przerwałem. Proszę, mów dalej.)

get carried away – dać się ponieść emocjom, stracić panowanie

Hubert got a bit carried away after Liverpool won the game and started dancing on the table. (Hubert dał się trochę ponieść emocjom po tym, jak Liverpool wygrał mecz i zaczął tańczyć na stole).

 

Ten ostatni przykład to oczywista nieprawda. 😉

 

Jeśli chciałbyś poznać więcej “phrasali” z “carry”, mam dla Ciebie trochę dłuższą listę (łącznie 7 wyrażeń) z przykładami (tutaj) oraz fiszki Quizlet do ich przećwiczenia (tutaj). Abyś miał wszystko w jednym miejscu, do fiszek dodałem też wyrażenia z “care”.

 

Mam nadzieję, że dobrze wyłuszczyłem temat i od tej pory nie będziesz doświadczał zjawiska miszmaszu w związku z tymi czasownikami. Jeśli jednak tak się stanie, zawsze możesz odnaleźć mój post i jeszcze raz sobie wszystko poukładać.

 

Na koniec spróbuj jeszcze rozwiązać krótki test na dole strony.

 


 

Zachęcam Cię też do subskrybowania mojego cotygodniowego Newslettera (tutaj). Znajdziesz w nim informacje o nowych wpisach oraz wiele przydatnych wskazówek i pomocy językowych. Pamiętaj też o mojej stronie na Facebooku (tu).

 


 

Serdecznie zapraszam Cię też do spróbowania wspólnej nauki ze mną za pomocą mojej autorskiej metody – OPIEKI LEKTORSKIEJ (kliknij, by dowiedzieć się więcej). Jest to system nauki korespondencyjnej, dzięki któremu  możesz robić szybkie postępy bez konieczności umawiania się na spotkania z lektorem. Kiedy się zapiszesz, zostanę Twoim osobistym językowym opiekunem i wspólnie pracować będziemy nad podnoszeniem Twojego poziomu językowego.

 


 

Pamiętaj też o mojej ofercie pogotowia językowego (tutaj), które może Ci pomóc, gdy potrzebujesz szybkiej pomocy z angielskim.

 


 

 

Zachęcam Cię do zapoznania się z innymi moimi tekstami:

 

 

“Strona bierna” to jedno z tych haseł, które niejednego adepta języka angielskiego przyprawiają o mdłości. Chyba tylko tryby warunkowe mogą konkurować z nią o miano najmniej wdzięcznego zagadnienia. Jeśli również Cię mdli, koniecznie przeczytaj dzisiejszy tekst. Gwarantuję, że poczujesz się lepiej.

 

Dziś krótka instrukcja, jak doprowadzić lektora do szewskiej pasji. Użycie jednego z opisanych w dzisiejszym wpisie błędnych wyrażeń gwarantuje, że Twój nauczyciel zacznie się trząść na całym ciele albo przynajmniej spojrzy na Ciebie tak, że odechce Ci się wszystkiego. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak osiągnąć taki efekt.

Angielska wersja wyrażenia “wpływać na” to kolejny przykład na to, jak język ojczysty może utrwalać w narodzie błędne przyzwyczajenia. Przynajmniej połowa moich uczniów gubi się w tej kwestii, więc zachęcam Cię do uważnej lektury dzisiejszego wpisu.

Prawie każdy ma ten dylemat – jeśli na początku zdania stoi “everyone” (lub inny tego rodzaju zaimek), jak powinniśmy odnieść się do tej samej osoby w dalszej części wypowiedzi? He? She? He or she? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Lato się już niestety kończy, ale ja chciałbym poruszyć jeszcze jeden krótki wątek plażowo-językowy. Zauważyłem bowiem, iż wielu Polaków próbuje używać wyrażenia “take a sunbath” na określenie czynności opalania się. Mam więc złą wiadomość – nie jest to zwrot, którego zwykle używają Brytyjczycy czy Amerykanie.

Czego to ja już nie słyszałem… Seesighting, sightsitting, sightsighting… Słowo to sprawia uczniom wiele kłopotów, i to nie tylko z powodu pisowni i wymowy. Wyraz ten jest też często źle odmieniany i stosowany w niewłaściwych konstrukcjach. Z dzisiejszego krótkiego tekstu dowiesz się, jak unikać tego typu pomyłek.

Chyba nic nie budzi większego przerażenia uczniów niż nazwa “tryby warunkowe”. Tymczasem prawda jest taka, że rządzące nimi zasady są dość proste i logiczne, więc naprawdę nie ma się czego bać. W dzisiejszym wpisie postaram się to udowodnić i sprawić, byś już nigdy nie uciekał w popłochu na dźwięk tej nazwy.

Dziś chcę rozprawić się z czymś, co od zawsze było dla mnie wielką językową zagadką. Od początku swojej lektorskiej kariery zadaje sobie bowiem pytanie – jak to się dzieje, że cała Polska, od Bałtyku po Tatry, od poziomu elementary po advanced, popełnia ten sam błąd z użyciem wyrazu “occur”?

Wszyscy używamy komputerów i stosujemy opisane poniżej słowa, ale nie każdy z nas dobrze je wymawia. Niby jest to drobna sprawa, bo nawet jeśli zrobisz to źle, raczej zostaniesz zrozumiany, ale lepiej nie dawać w ten sposób sygnałów, że coś jest nie tak z naszym angielskim. Przeczytaj więc i dowiedz się, jak mówić poprawnie.

Dzisiaj chciałbym nieco rozjaśnić Ci kwestię właściwego stosowania czasu Present Perfect, czyli zmory większości uczących się angielskiego. Nie będę tutaj rozkładać całego tematu na czynniki pierwsze, bo nie chcę Cię przytłaczać informacjami. Zamiast tego podpowiem Ci, jak unikać trzech najczęściej popełnianych błędów przy użyciu tego czasu.

 

 

A teraz wspomniany krótki teścik. Spróbuj odpowiedzieć na przynajmniej 6 z 8 pytań. Powodzenia!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *