Quizlet

Quizlet_logo_WhiteOnIndigo_RGB copy

 

Kilka lat temu dokonałem odkrycia, które zrewolucjonizowało moje podejście do nauczania słownictwa. Próbowałem wcześniej różnych metod i narzędzi, ale dopiero kiedy natrafiłem na Quizlet poczułem, że to właśnie to. Dzisiaj zarówno ja, jak i moi uczniowie nie wyobrażamy sobie nauki bez tej aplikacji.

 

Ponieważ miłością do Quizlet chciałbym zarazić także moich blogowych uczniów, postaram się w kilku słowach przedstawić Ci, czym jest to narzędzie i jak z niego korzystać.

 

CO TO JEST QUIZLET?

 

Idea jest bardzo prosta – jest to strona internetowa (www.quizlet.com) i aplikacja, która umożliwia tworzenie list słówek wraz z tłumaczeniami i bardzo wygodne ich powtarzanie. Można także korzystać z gotowych list tworzonych przez społeczność Quizlet, których jest w sieci przeogromna liczba. W moim przypadku wygląda to tak, że listy tworzę na bieżąco w czasie zajęć. Dzięki temu uczniowie mogą z nich korzystać natychmiast po zakończeniu lekcji.

 

Osoba, która została dodana do danej klasy, ma nieograniczony dostęp do Quizlet przez komputer lub aplikację mobilną. Moi podopieczni szczególnie cenią sobie możliwość powtarzania słówek na telefonie komórkowym, ponieważ mogą to robić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie. Wyrobienie sobie nawyku korzystania z aplikacji w określonym momencie bardzo pozytywnie wpływa na systematyczność nauki i motywację.

 

JAKIE ĆWICZENIA OFERUJE QUIZLET?

 

Dostępne są następujące ich rodzaje:

 

FISZKI – dobrze znane wszystkim ćwiczenie, w którym musimy odgadnąć tłumaczenia podawanych w losowej kolejności słówek

DOPASOWANIA – gra, w której przyporządkowujemy pokrewne wyrazy, by sprawić, żeby zniknęły

GRAWITACJA – gra, w której musimy szybko wpisywać tłumaczenia słówek, by uratować świat przez zagładą

PISANIE – ćwiczenie na poprawną pisownię – trzeba uzupełnić właściwe tłumaczenie podanego wyrazu

ĆWICZENIE PISOWNI – podobne do poprzedniego ćwiczenia,  ale tym razem musimy napisać to, co usłyszymy

TEST – automatycznie tworzony krótki sprawdzian składający się z kilku rodzajów ćwiczeń

QUIZLET LIVE – gra klasowa, w której uczniowie lub grupy uczniów rywalizują między sobą odgadując słówka

UCZ SIĘ – tryb powtórzeń słówek z kilkoma rodzajami ćwiczeń do wyboru

 

Jak widzisz, ćwiczeń tych jest dość dużo, a dodatkowo mogą one być indywidualnie konfigurowane tak, by jak najlepiej dopasować je do Twoich preferencji i oczekiwań.

 

JAK BĘDZIEMY KORZYSTAĆ Z QUIZLET NA BLOGU?

 

Pomyślałem sobie, że platforma ta może być również fajnym narzędziem dla czytelników mojego bloga, dlatego serdecznie Cię zapraszam do korzystania z niej.

 

Będę dodawał linki do list lub ćwiczeń Quizlet do niektórych wpisów, szczególnie gdy opanowanie jakiegoś zagadnienia będzie się wiązać z przyswojeniem sobie jakiejś grupy słówek. Nie musisz się logować, aby z nich korzystać (wystarczy kliknąć na link), chociaż jest to na pewno wygodniejsze, kiedy masz ściągniętą aplikację mobilną.

 

Mam nadzieję, że Quizlet okaże się dla Ciebie równie przydatny, jak dla mnie.