Czy na pewno umiesz poprawnie używać czasownika “have”? [ELEMENTARY]

woman holding a teddy bear

Czasownika „mieć” uczymy się na jednej z pierwszych lekcji angielskiego w życiu, jednak dość często sprawia on nam problemy, tym bardziej że istnieją dwie formy o tym znaczeniu. Postaram się w prosty i przejrzysty sposób wyjaśnić Ci, jak prawidłowo ich używać i jak unikać błędów.

Te dwie formy to „have” i „have got” (w trzeciej osobie liczby pojedynczej (he/she/it) to odpowiednio „has” i „has got”).

Kiedy mówimy o posiadaniu, możemy ich używać wymiennie, natomiast w większości pozostałych przypadków można stosować jedynie „have” (lub „has”). Dlatego, jeśli nie czujesz się mocny w tym rozróżnieniu, bezpieczniej jest używać „have”. „Have got” jest mniej oficjalne i bardziej charakterystyczne dla brytyjskiej odmiany angielskiego.

Pamiętaj też, że „have got” istnieje tylko w czasie teraźniejszym. W pozostałych czasach używamy odpowiedniej formy czasownika „have”.

Poniżej krótka ściąga z tego jak odmieniają się obydwie formy:

tabela poprawiona

Często słyszę, jak uczniowie mówią zdania w rodzaju „I haven’t a car” („Nie mam samochodu”) albo „She hasn’t any money” („Ona nie ma pieniędzy”). Tego typu przeczenia, chociaż formalnie nie są błędne, we współczesnym angielskim występują bardzo rzadko i są uznawane za formy archaiczne. Można je niekiedy usłyszeć w bardzo oficjalnych wypowiedziach oraz w niektórych utartych zwrotach (np. “I haven’t a clue” – “Nie mam pojęcia”). Generalnie jednak radzę Ci unikać tych form.

Spójrz na powyższy wzór odmiany czasowników, a zobaczysz, że mamy dwie możliwości – albo stosujemy formę „have” i mówimy „I don’t have a car” i „She doesn’t have any money” albo używamy „have got” i mamy odpowiednio „I haven’t got a car” i „She hasn’t got any money”.

Istnieje też inny rodzaj przeczenia – forma twierdząca z użyciem “no”. Możemy jej użyć zarówno z “have” jak i “have got”, np. “I have no car”/”She has no money” lub “I’ve got no car”/”She’s got no money”.

Oczywiście nie możesz również zadać pytania w stylu „Have you a car?”/”Has she any money?”. Prawidłowe formy to odpowiednio „Do you have a car?/Does she have any money?” i “Have you got a car/Has she got any money?”

I jeszcze jedna ważna rzecz – nie każde “have” to “mieć”. Poniżej trzy główne przypadki, gdy czasownik ten ma inne znaczenie:

  1. Istnieją wyrażenia typu „have a shower” („brać prysznic”) czy „have a good time” („dobrze się bawić”), w których „have” to coś zupełnie innego niż “mieć”.
  2. “Have” jest też czasownikiem posiłkowym (czyli służącym przede wszystkim do tworzenia pytań i przeczeń) w czasie Present Perfect, który nie ma nic wspólnego z „have” jako „mieć”, np. „I have bought a house” („Kupiłem dom”), „He has won the lottery” (“On wygrał na loterii”).
  3. Bardzo powszechna jest też forma “have to/has to”, która oznacza „musieć”, np. „I have to go home” („Muszę iść do domu”)/”He has to do it”(„On musi to zrobić”).

To tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje o “have”. Zachęcam do dobrego przyswojenia sobie tych różnic, bo jest to oczywiście jedno z najważniejszych i najczęściej stosowanych słów w języku angielskim.

Spróbuj też rozwiązać test na dole strony, dzięki któremu dowiesz się, ile zapamiętałeś z dzisiejszego wpisu.


Zachęcam Cię też do subskrybowania mojego cotygodniowego Newslettera (tutaj). Znajdziesz w nim informacje o nowych wpisach oraz wiele przydatnych wskazówek i pomocy językowych. Pamiętaj też o mojej stronie na Facebooku (tu).


Serdecznie zapraszam Cię też do spróbowania wspólnej nauki ze mną za pomocą mojej autorskiej metody – OPIEKI LEKTORSKIEJ (kliknij, by dowiedzieć się więcej). Jest to system nauki korespondencyjnej, dzięki któremu  możesz robić szybkie postępy bez konieczności umawiania się na spotkania z lektorem. Kiedy się zapiszesz, zostanę Twoim osobistym językowym opiekunem i wspólnie pracować będziemy nad podnoszeniem Twojego poziomu językowego.


Pamiętaj też o mojej ofercie pogotowia językowego (tutaj), które może Ci pomóc, gdy potrzebujesz szybkiej pomocy z angielskim.

A teraz już zapraszam na wspomniany krótki teścik. Spróbuj odpowiedzieć na przynajmniej 6 z 8 pytań. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *