Forma „there is” – zacznij w końcu stosować ją poprawnie [ELEMENTARY]

there is a pineapple on the table

Większość początkujących uczniów języka angielskiego (oraz całkiem wielu już nie takich znowu początkujących) ma duże problemy z tworzeniem wypowiedzi z użyciem formy „there is/there are”. Poniżej parę słów o tym, z czego biorą się te trudności oraz jak je wyeliminować.

 

W czym tkwi problem? Ano w tym, że polscy uczniowie jakoś nie mogą przyjąć do wiadomości faktu, że aby powiedzieć, że coś istnieje lub znajduje się w jakimś miejscu, nie wystarczy użyć samego czasownika „być”. Absolutnie konieczne jest tutaj użycie odpowiedniej formy „be” w połączeniu ze słówkiem „there”, bo dopiero wtedy uzyskujemy takie właśnie znaczenie. Tak więc „there is” oznacza po prostu „jest”, a „there are” tłumaczymy jako „są”.

 

Pamiętaj też, że zaimek „there” w tym wyrażeniu nie ma nic wspólnego z przysłówkiem „there”, który oznacza „tam” i który występuje na przykład w zdaniu „I will go there tomorrow” („Pójdę tam jutro”). Fakt, że słowo to ma podwójne znaczenie jest prawdopodobnie  najważniejszym powodem, dla którego omawiana forma jest tak trudna do opanowania.

 

Ale wróćmy do głównego tematu naszego wpisu. Jeśli chcesz powiedzieć, że w naszym pokoju jest duży bałagan, nie mów In my room is a big mess., bo to jeszcze nic nie znaczy. Poprawne zdanie będzie brzmiało:

 

„In my room there is a big mess.”

 

Analogicznie, kiedy używasz liczby mnogiej i chcesz powiedzieć, że na półce jest dużo książek, również musisz użyć tej formy (tym razem ze słówkiem „are”, ponieważ mówisz o więcej niż jednej książce):

 

„There are many books on the shelf.”

 

To samo dotyczy przeczenia:

 

“There isn’t any money in my wallet.” (“W moim portfelu nie ma pieniędzy.”)

„There aren’t any people on the bus.” (“W autobusie nie ma ludzi.”)

 

Pamiętaj też o tym, żeby w żadnym wypadku nie mylić „there is”/”there are” z formami „this is”/”they are”. Te ostatnie oznaczają po prostu „to jest” albo „to są” i właśnie obecność tego „to” robi tutaj wielką różnicę. Jeśli spojrzysz na poniższe przykłady, na pewno uświadomisz sobie jak bardzo „jest” („there is”) jest inne od „to jest”:

 

„This is a book about fashion.” (“To jest książka o modzie.”)

„There is a book about fashion that I would like to read.” („Jest książka o modzie, którą chciałbym przeczytać”.)

„They are rich people.”  (“To są bogaci ludzie.”)

„There are rich people who are very mean.” (“Są bogaci ludzie, którzy są bardzo skąpi.”)

 

No i oczywiście nie możesz zapomnieć, że formy tej używamy nie tylko w czasie teraźniejszym, ale właściwie we wszystkich możliwych czasach i trybach. Stąd na przykład takie formy jak „there was/there were” (czas przeszły), „there will be” (czas przyszły), there would be (tryb przypuszczający). Parę przykładów:

 

„There was a really fascinating interview on the radio this morning” („Dziś rano w radio był fascynujący wywiad.”)

„There will be a lot of people at the party tomorrow” („Jutro na imprezie będzie dużo ludzi.”)

„If they changed the deadline, there would be a big problem” („Gdyby zmienili termin, byłby duży problem.”)

 

Na koniec wypada mi tylko stwierdzić, że „I hope there is no problem with „there is” any more.” („Mam nadzieję, że nie ma już problemu z „there is.”)

 

Serdecznie Cię zachęcam do dzielenia się uwagami na temat mojego tekstu i formy „there is” w komentarzach. Czy wszystko jest teraz jasne?

 

Jeśli jest jakaś kwestia językowa, którą chciałbyś żebym poruszył na blogu, również czekam na informację.

 

Jeśli chciałbyś uczyć się angielskiego ze mną, zapoznaj się proszę z moją ofertą zajęć online lub stacjonarnych oraz indywidualnej opieki lektorskiej. Pamiętaj też o moim pogotowiu językowym, które czeka w gotowości, by uratować się z językowych opresji.

 

A jeżeli jeszcze nie subskrybujesz mojego cotygodniowego Newlsettera, możesz to zrobić w tym miejscu. Znajdziesz w nim dużo przydatnych informacji i materiałów językowych.

 

Tradycyjnie zapraszam Cię też do rozwiązania testu sprawdzającego opanowanie tego zagadnienia. Twoje wyzwanie to udzielenie 7 poprawnych odpowiedzi na 10 pytań. Powodzenia!