Czy na pewno umiesz poprawnie używać czasownika „have”? [ELEMENTARY]

woman holding a teddy bear

Czasownika „mieć” uczymy się na jednej z pierwszych lekcji angielskiego w życiu, jednak dość często sprawia on nam problemy, tym bardziej że istnieją dwie formy o tym znaczeniu. Postaram się w prosty i przejrzysty sposób wyjaśnić Ci, jak prawidłowo ich używać i jak unikać błędów.

 

Te dwie formy to „have” i „have got” (w trzeciej osobie liczby pojedynczej (he/she/it) to odpowiednio „has” i „has got”).

 

Kiedy mówimy o posiadaniu, możemy ich używać wymiennie, natomiast w większości pozostałych przypadków można stosować jedynie „have” (lub „has”). Dlatego, jeśli nie czujesz się mocny w tym rozróżnieniu, bezpieczniej jest używać „have”. „Have got” jest mniej oficjalne i bardziej charakterystyczne dla brytyjskiej odmiany angielskiego.

 

Pamiętaj też, że „have got” istnieje tylko w czasie teraźniejszym. W pozostałych czasach używamy odpowiedniej formy czasownika „have”.

 

Poniżej krótka ściąga z tego jak odmieniają się obydwie formy:

 

tabela poprawiona

 

Najczęstszy błąd związany z tym czasownikiem dotyczy przeczenia. Często słyszę, jak uczniowie mówią zdania w rodzaju „I haven’t a car” („Nie mam samochodu”) albo „She hasn’t any money” („Ona nie ma pieniędzy”). Takie formy są niepoprawne.

 

Spójrz na powyższy wzór odmiany czasowników, a zobaczysz, że mamy dwie możliwości – albo stosujemy formę „have” i mówimy „I don’t have a car” i „She doesn’t have any money” albo używamy „have got” i mamy odpowiednio „I haven’t got a car” i „She hasn’t got any money”.

 

Istnieje też inny rodzaj przeczenia – forma twierdząca z użyciem „no”. Możemy jej użyć zarówno z „have” jak i „have got”, np. „I have no car”/”She has no money” lub „I’ve got no car”/”She’s got no money”.

 

Oczywiście nie możesz również zadać pytania w stylu „Have you a car?”/”Has she any money?”. Prawidłowe formy to odpowiednio „Do you have a car?/Does she have any money?” i “Have you got a car/Has she got any money?”

 

I jeszcze jedna ważna rzecz – nie każde “have” to “mieć”. Poniżej trzy główne przypadki, gdy czasownik ten ma inne znaczenie:

 

  1. Istnieją wyrażenia typu „have a shower” („brać prysznic”) czy „have a good time” („dobrze się bawić”), w których „have” to coś zupełnie innego niż „mieć”.
  2. „Have” jest też czasownikiem posiłkowym (czyli służącym przede wszystkim do tworzenia pytań i przeczeń) w czasie Present Perfect, który nie ma nic wspólnego z „have” jako „mieć”, np. „I have bought a house” („Kupiłem dom”), „He has won the lottery” (“On wygrał na loterii”).
  3. Bardzo powszechna jest też forma “have to/has to”, która oznacza „musieć”, np. „I have to go home” („Muszę iść do domu”)/”He has to do it”(„On musi to zrobić”).

 

To tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje o „have”. Zachęcam do dobrego przyswojenia sobie tych różnic, bo jest to oczywiście jedno z najważniejszych i najczęściej stosowanych słów w języku angielskim.

 

Czekam na komentarze pod tekstem. Chętnie dowiem się, czy okazał się on pomocny.

 

Zapraszam Cię również do dzielenia się ze mną pomysłami na nowe wpisy. Czy jest jakieś zagadnienie językowe, które spędza Ci sen z powiek? Chętnie się nim zajmę.

 

Jeśli nabrałeś ochoty na wspólną naukę ze mną – kliknij na jeden z odnośników: lekcje online i stacjonarne lub indywidualna opieka lektorska. Pamiętaj też o mojej usłudze pogotowia językowego.

 

Nie zapomnij też o moim cotygodniowym Newsletterze, gdzie znajdziesz dużo ciekawych i przydatnych informacji i wskazówek językowych.

 

A na sam koniec oczywiście zapraszam na krótki teścik. Spróbuj odpowiedzieć na przynajmniej 6 z 8 pytań. Good luck!